Logo

Donacja osocza

Co to jest?

Osocze krwi (plazma) to główny składnik krwi pełnej. Stanowi on około 55% jej objętości. To właśnie w osoczu zawieszone są elementy morfotyczne, czyli krwinki czerwone i białe oraz płytki krwi.


Dlaczego powinienem oddawać osocze?

Jednorazowo od dawcy można pobrać 650 ml osocza. To 3 razy więcej niż można uzyskać z jednej donacji krwi pełnej. Zamrożone osocze ma także dużo dłuższy termin przydatności niż pozostałe składniki krwi. Z tego powodu w przypadku wystarczających zapasów krwi pełnej określonych grup zachęca się krwiodawców do oddania osocza, które wykorzystywane jest m.in. do produkcji niektórych leków.
Osocze można oddawać co 2 tygodnie, jednak nie więcej niż 25 litrów w ciągu roku.

osocze

Jak wygląda zabieg poboru osocza?

Osocze pobiera się przy użyciu separatora. Zabieg polega na rozdzieleniu pobranej wstępnie krwi pełnej na część komórkową i osoczową. Część komórkowa zwracana jest do żyły krwiodawcy. Z tego względu konieczne jest wykonanie dwóch nakłuć - przez jedno pobierana jest krew, a przed drugie zwracana jest jej część komórkowa. Zabieg trwa około 30-40 minut.


Kto może oddać osocze?

Aby oddać osocze trzeba spełniać takie same wymagania jak dawca krwi pełnej. Wyjątkiem jest natomiast minimalna waga - tutaj konieczne jest co najmniej 65 kg.


Przydały Ci się informacje z tej strony? Świetnie! Pomóż nam promować krwiodawstwo :)